सीएसआईआर-केंद्रीय काँच एवं सिरामिक अनुसंधान संस्थान

CSIR-Central Glass & Ceramic Research Institute

Select Page

সিএসআইআর-কেন্দ্রীয় কাঁচ ও সেরামিক গবেষণা সংস্থা

सीएसआईआर-केंद्रीय काँच एवं सिरामिक अनुसंधान संस्थान

CSIR-Central Glass & Ceramic Research Institute

Directory of Scientists and Officers

 

Men-in-position as on 01.04.2022  
Scientists
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Suman Kumari (Dr) Mishra Director’s Office 15  
Group IV(6)/Chief Scientist
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Dipayan (Dr) Sanyal Head-Advanced Ceramics & Composites Division (ACCD) 14  
2 Sitendu Mandal Head – Specialty Glass Division 14  
3 Tarun Kr (Dr) Kayal Head-MCID 14  
4 Somnath (Dr) Bandopadhyay Head- FOPD, FMDD, HRG. 14  
5 Vamsi Krishna (Dr) Balla Head – BCCD 14  
6 K  (Dr) Annapurna SGD(Leser & Cladding Glass)  14  
7 Mukul Ch (Dr.) Paul FOPD and Head-ITD. 14  
Group IV(5)/Sr. Principal Scientist
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Anjan Chakraborty Head- Safety and Transport Division 13-A  
2 Jyotirmay Sikder Head-AMCCD, also to assist Head, HRG 13-A  
3 H S (Dr) Tripathi Head – RTCD, Scientist-in-charge, Khurja & CSIR Guest House, Kolkata 13-A  
4 Swachchha Majumdar Head-Membrane and Separation Technology Diviion (MSTD), Liaison Officer -SIRSA & SIRPA 13-A  
5 Debashis (Dr.) Bandyopadhyay Head – Business Development & Publication Division (BDPD), Nodal Officer, Business Developoment for CSIR, HQ.,  Chairman-ISTAG Committee 13-A  
6 Dipten (Dr) Bhattacharya AMCCD (MFM) 13-A  
7 Mrinal (Dr.) Pal FMDD & Head of ISO Cell  13-A  
8 Parag (Dr.) Solanki Head, NARODA 13-A  
9 Santanu Sen SGD, and MCID(Instrumentation Section) 13-A  
10 Sandip (Dr) Bysakh MCID (TEM/XPS/FIB) 13-A  
11 Sunirmal (Dr) Jana Staff Officer & In-Charge of Director Cell, SGD (Anti-reflective Coating) 13-A  
12 Abhijit (Dr) Das Sharma Head-Energy Materials & Devices Division (EMDD),  13-A  
13 S Gangadharan ACCD 13-A  
14 Amish G(Dr) Joshi NARODA 13-A  
15 Milan Kanti (Dr) Naskar ACCD, Head – TCC 13-A  
16 Prasanta Kr (Dr) Sinha AMCCD (AAS/AES/Chemical Analysis) 13-A  
17 Mousumi(Dr.) Majumder MCID(Central Material Characterisation Facility) 13-A  
18 Ashis Kr (Dr) Mondal SGD, KIMD(IPR) . 13-A  
19 Nandini (Dr) Das MSTD 13-A  
20 Parvesh(Dr) Agrawal NARODA, Co-in-Charge -Khurja 13-A  
21 Sumana (Dr.) Das (Ghosh) BCCD 13-A  
22 Nimai Chand (Dr) Pramanik AMCCD (UTM/Nanoindentation) 13-A  
                     Group IV(4)/Principal Scientist  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 A R (Dr.) Molla SGD 13  
2 Monjoy (Dr) Sreemany BDPD 13  
3 Nijhuma (Dr) Kayal MSTD, ISO Cell 13  
4 Sourja (Dr) Ghosh MSTD 13  
5 Kausik (Dr) Dana RTCD, TCC 13  
6 Biswanath (Dr.) Kundu BCCD 13  
7 Mitun(Dr.) Das BCCD 13  
8 Krishnendu  Adhikary ACCD 13  
9 Swastik (Dr.) Mondal FMDD 13  
10 Jui (Dr) Chakraborty BCCD 13  
11 Jiten (Dr) Ghosh MCID(XRD/GAXRD/XRF/FESEM) 13  
12 Atasi (Dr.) Pal FOPD 13  
13 Jayanta (Dr.) Mukhopadhyay EMDD, AcSIR 13  
14 Somenath  (Dr.) Roy FMDD 13  
15 Asha (Dr.) Anil NARODA 13  
16 Shrabanee (Dr) Sen FMDD 13  
17 Nandini Basumallick FOPD, KIMD(IPR) 13  
18 Kaushik (Dr) Biswas SGD 13  
19 Shyamal (Dr.) Das FOPD 13  
20 Palas Biswas FOPD 13  
21 Saikat Deb (Dr.) Acharya AMMCD 13  
22 Ganesh Ch (Dr) Sahoo MSTD 13  
23 Somnath Sinha Mahapatra RTCD 13  
24 Indranil(Dr.) Biswas BDPD 13  
25 Anal(Dr.) Tarafder SGD 13  
26 Prabir(Dr.) Pal MCID, EMDD 13  
27 Pradyot (Dr.) Datta  BCCD 13  
28 Debdulal (Dr.) Saha FMDD, STD 13  
29 Susmita (Dr) Kundu FMDD 13  
30 Samar Kr (Dr) Medda EMDD 13  
31 Ambarish (Dr.) Sanyal FMDD, BDPD 13  
                                                                                  Gr. IV(3)/Sr. Scientist
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Shirshendu (Dr.) Chakraborty SGD 12  
2 Sourav Nag SGD 12  
3 Arnab (Dr.) Mukherjee FMDD 12  
4 Debashri (Dr.) Ghosh FOPD 12  
5 Anirban (Dr.) Dhar  FOPD 12  
6 Subhadip (Dr.) Bodhak BCCD 12  
7 Barun Haldar SGD 12  
8 Anshuman Seal FMDD 12  
9 Mahesh Kumar (Dr.) Gagrai MSTD 12  
10 Ajitesh Kar ACCD 12  
11 Mir Wasim (Dr.) Raja EMDD 12  
12 Srabanti(Dr.) Ghosh EMDD 12  
13 Soupitak (Dr) Pal ACCD 12  
 Gr.IV(2)/Scientist
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Awadesh (Dr.) Mallik Miscellaneous 11  
2 Sayantani  Lala FOPD 11  
3 Allu Amarnath (Dr.) Reddy EMDD 11  
4 Paromita Das RTCD 11  
5 Himanshu Sekhar Maharana SGD 11  
6 Soma Hansda ACCD 11  
Gr.IV(1)/Jr. Scientist
Sl No Name Surname Department Scale  
NIL
Group III
Principal Technical officer / III(7)           
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Avijit (Dr.) Ghosh BDPD 13  
2 Ranjan Chakraborty SGD 13  
3 Chandana (Dr.) Patra Head-KRC 13  
4 Sukamal Mondal BDPD 13  
5 Rana Dasgupta SGD 13  
6 Susapta Ghosh MCID 13  
7 Sankar Biswas FMDD 13  
8 Rajat (Dr) Banerjee ACCD 13  
Gr.III(6) / Sr. Technical Officer(3)
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Sumit Guha ACCD 12  
2 Srikant Dalui AMMCD 12  
3 Bidhan Ch Choudhury KRC 12  
4 Biplab Mitra FOPD 12  
5 Motilal Ram SGD 12  
6 Soumya (Dr.) Sarkar ACCD 12  
7 Snehasish Biswas SGD 12  
8 Debashis Sarkar BDPD 12  
9 Sanjib Samaddar SGD 12  
Gr.III (5)/Sr. Technical Officer (2)  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Debabrata Roy EMDD 11  
2 Shivnarayan Mondal AMCCD 11  
3 Rahuldeb Mukhopadhyay ESD (CIVIL) 11  
4 Srikrishna  Manna SGD 11  
5 Dipten Kumar FOPD 11  
6 Sirshendu Ghorui SGD 11  
7 Ashoke Kr Mondal MCID 11  
8 Alok Roy Chowdhury SGD 11  
9 Agniv Adhikari ITD 11  
10 Sandip Chakraborty ACCD 11  
11 Ranjan Samaddar AMCCD 11  
12 Biswarup Das SGD 11  
13 Gopal Debnath RTCD 11  
Gr.III(4)/Sr. Technical Officer (1)  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
1 Ruma Chakraborty TCC 10  
2 Indranil Biswas MCID 10  
3 Sourav Kr Das ESD (ELECTRICAL)/GPA Maintenance 10  
4 Swati Samanta MCID 10  
5 Subhendu Sarkar MSTD 10  
6 Sagnik (Dr.) Das FMDD 10  
7 Prosenjit  Khan MCID 10  
8 Debayan Gupta EMDD 10  
9 Somjyoti Basak MSTD 10  
10 Titir Maity AMCU-MCID 10  
11 Kajari Dasgupta AMCU-MCID 10  
12 Mrinmoy Adhikary SGD, MSTD 10  
13 Nitai Dey MCID 10  
14 Mousumi Baral Narjinary MCID 10  
15 Nabanita Chakrabarti (Acharya) EMDD 10  
16 Ananda Sundar Pal ESD (CIVIL)/GPA Maintenance 10  
17 Asian Hemrom MCID 10  
18 Sumantra Basu ACCD 10  
19 Shibasish Barik SGD 10  
20 Sudip  Kr Ghosh EMDD 10  
21 Rajesh Kumar Bahinipati RTCD 10  
22 Trilochan Prasad Sahoo AMCCD 10  
23 K H Karshanbhai NARODA 10  
24 Suman Das EMDD 10  
25 V P Reddy RTCD 10  
26 Debjit Maity ESD (CIVIL) 10  
27 Abhijit Prasad NARODA 10  
28 Moumita Sha MCID 10  
29 Sanjukta Roy MSTD 10  
30 Debarshi Paul SGD 10 Initally joined in CSIR-NAL on 12.03.2010
Gr.III(3) / Technical Officer  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Tapash Ghosh STORES 7  
2 Vipin Kumar KHURJA 7  
3 Pranab Pal ACCD 7  
4 Unmona Sikdar ITD 7  
5 Satyajit Pasari RTCD 7  
6 Pratik Sarkar SGD 7  
7 Abhirup Biswas FOPD 7  
8 Ramprasad Mondal ACCD 7  
9 Debabrata Biswas EMDD 7  
10 Prasun Bhowal FOPD 7  
Gr.III(2) / Technical Assistant  
Sl No Name Surname Department Scale  
NIL
Gr.III (1)/Technical Assistant  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
NIL
                  Group II  
Gr.II(5)/Sr. Technician (3)
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Subhendu Chakrabarti  BDPD 8  
2 Gautam Ghosh MCID 8  
                                                                                                                                                                                NIL
Gr.II(4)/Sr. Technician (2)  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Nirmal Kr Ghosh MCID 7  
2 Prasanjit Mandal ACCD 7  
3 Kamalesh Chatterjee MCID 7  
4 Alok Kr Chakraborty SGD 7  
5 Jalaluddin Mondal FMDD 7  
6 Pavan Kr Mishra Finance & Accounts 7  
7 Prasenjit Kr Das STORES 7  
8 Nagendra Bharati MSTD 7  
9 Susanta Naskar GENERAL 7  
10 Mila Oraon PURCHASE 7  
11 Chittabrata Choudhury BILL 7  
12 Chhoton Kerketta ACCD 7  
13 Sanatan  Naiya ESD 7  
 Gr.II(3)/Sr. Technician (1)  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
Gr.II(2)/Technician (2)
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Subhendu Bikas Mandal ACCD 5  
2 Piyali Roy (Kundu) MCID 5  
3 Pratik Ghosh FOPD 5  
4 Souma Bose (Das) RTCD 5  
5 Sanjiban Das ACCD 5  
6 Somnath Das ESD (ELECTRICAL) 5  
7 Subrata Panja STORES 5  
8 Sujoy Roy GPA MAINTENANCE 5  
9 Satyendra Nath Barik EMDD 5  
10 Smarajit Ghosh MSTD 5  
11 Naresh Ramanlal Joshi NARODA 5  
12 Indrajit Halder FOPD 5  
13 Gouranga Chalak MSTD 5  
14 Amar Ghorui SGD 5  
15 Parekh Rajeshkumar Chunilal NARODA 5  
16 Bikash Mondal STORES 5  
17 Anurag Singh KHURJA 5  
18 Amit Garai ISTAG/General Sec 5  
19 Ajay Kr Sah AMCCD 5  
20 Sk Md Mursalin FMDD 5  
21 Naresh Kr Oraon ACCD  5  
22 Pradip Sekhar(Dr.) Das EMDD 5  
23 Sumit Nath MCID 5  
24 Abhishek  Mukherjee ITD 5  
25 A M Patel NARODA 5  
26 Soma Sarkar  BDPD 5  
27 Goutam  Ghosh SGD 5  
28 Sanjoy Madhu NARODA 5  
29 Tapas Misra EMDD 5  
30 Raju Manna FMDD 5  
31 Reaj  Hossain SGD 5  
32 Subhankar  Bera ACCD 5  
33 Sunayan  Kar STORES 5  
34 Pradeep Kumar  Patra BCCD 5  
35 Samir Kumar Kopai ACCD 5  
36 Bhuktar Pradeep Sandeep Stores & Purchase 5  
37 Nitai Chand Singh MSTD 5  
Gr.II(1)/Technician (1)  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
Group I  
Gr.I(4)/Lab. Assistant  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Sujit Ghosh AMCCD 5  
2 Rana Gupta CANTEEN 5  
3 Bhola Nath Jana MCID 5  
4 Ashwini Mishra CASH 5  
5 Bipin Chandra Malik BDPD 5  
6 Swapan Sarkar STORES 5  
7 Mansaram Baskey SGD 5  
8 Alpana Das R&A 5  
9 Biplab Kr Naskar AMMCD 5  
Gr.I(3)/Lab. Attendant (2)  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
Gr.I(2)/Lab. Attendant (1)  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Mithilesh Prasad BDPD 1  
Administration  
Finance & ACCOUNTSounts  
Group – A (Gazetted){CoFA}  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
1 Rajesh Kumar Pareek Finance & Accounts 12  
Group – A (Gazetted) {F&AO}  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
1 Asim Kumar Jha Finance & Accounts 11  
Group – B (Gazetted) {S.O. (F&A)}  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Shardanand  Kumar Finance & Accounts 8  
NIL  
Group – B (Non-Gazetted) {Assistant Section Officer (F&A) }  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Soumitra Chakraborty Finance & Accounts 8  
2 Sanat Mandal Finance & Accounts 7  
3 Bhavesh Chakraborty Finance & Accounts 7  
Group – C (Non-Gazetted) {Senior Secretariat Assistant (F&A) }  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Aniruddha Chakraborty Finance & Accounts 4  
2 Piyali  Chakraborty Finance & Accounts 4  
3 Supriyo  Mondal Finance & Accounts 4  
Group – C (Non-Gazetted) {Junior Secretarial Assistant (F&A) }  
NIL  
General Administration   
Group – A (Gazetted)  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
1 Sudeshna Sanyal CoA, CoA’s Cell    
2 Siddhartha  Dey A.O, AO’s  Cell 11  
Group – B (Gazetted) {S.O. (G)}  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 R K Saha S.O, BILL 10  
2 Munmun Gupta General 10  
3 Ranu (Dr.) Verma Establishment 9  
4 Jayanta  Pal Establishment 8  
5 Shatrughan Prasad HINDI CELL 8  
Group – B (Non-Gazetted) {Assistant Section Officer (G)}  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
1 Sudhanshu Sekhar  Roy ESTABLISHMENT 8  
2 Subodh Kumar NARODA 8  
3 Subhash Chandra Biswas BILL 8  
4 Sudip  Ghosh AO’s Secretariat 8  
5 Subarna Roy Finance & Accounts 7  
6 Minati Das GENERAL 7  
7 Dinesh Kr Chowhan General, Transport 7  
8 Sudipta Sardar R&A 7  
9 Swarupa Das ESTABLISHMENT 7  
10 Ratna Bhattacharjee R&A 7  
11 Arnab Sen R&A 7  
12 Raju Pal R&A 7  
Group – C (Non-Gazetted) {Senior Secretariat Assistant (G)}  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
1 Koushik Jana R&A 4  
2 Ranjan  Karmakar GENERAL 4  
3 Raja Naskar Bill 4  
4 Saikat Adhikary ESTABLISHMENT 4  
5 Murselim Khan GENERAL 4  
6 Debsubhra Chatterjee R&A 4  
Group – C (Non-Gazetted) {Junior Secretariat Assistant (G)}  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
Group C (Non-Tech)  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
1 Tarani Das GENERAL 3  
2 Laxman Balmiki CoA/AO’ Office 2  
3 Yam Bahadur Gurung PURCHASE 3  
4 Manju Mallick CoA/AO’ Office 1  
5 Arpan Cyril Kalundia CoA/AO’ Office 1  
6 Kushal Gayen Bill 1  
Stores & Purchase  
Group – A (Gazetted)  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
1 Anjani Kumar Pandey Purchase 11  
Group – B (Gazetted) {S.O. (S&P)}  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Lina Sanyal Stores & Purchase 8  
Group – B (Non-Gazetted) {Assistant  Section Officer (S&P)}  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
1 Arun Kr Banerjee PURCHASE 8  
2 Swapan Kr Pramanick STORES 8  
3 Tapan Tarafder PURCHASE 7  
Group – C (Non-Gazetted) {Senior Secretariat Assistant (S&P)}  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Sushil Oraon PURCHASE 4  
2 Dibyendu Banerjee Purchase 4  
3 Deepanjan  Ray PURCHASE 4  
     Group – C (Non-Gazetted) {Junior Secretariat Assistant (S&P)}  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
Nil  
Stenographic Cadre  
Group – B (Gazetted) {Private Secretary}  
NIL  
Group – B (Non-Gazetted) {Sr. Stenographer)  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Janardan Dalui Finance & Accounts 8  
Group – C (Non-Gazetted) {Jr. Stenographer)  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
Group – B (Gazetted) {Security & Reception))  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
1 Bidhan Biswas Security Officer, RECEPTION & SECURITY 10  
Group – B (Non-Gazetted) {Security & Reception))  
Sl No Name Surname Department Pay Matrix  
1 Anindya Bandyopadhyay RECEPTION & SECURITY 6  
Rajbhashaa (Gazetted) (Gr.A+Gr.A)  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
1 Priyankar Paliwal Sr. H.O, HINDI CELL 12  
2 Krishna Bhattacharjee HINDI CELL 11  
Canteen  
Sl No Name Surname Department pay Matrix  
1 D P Balmiki BDPD 5  
2 Kartick Das CANTEEN 4  
3 Bikram Nayek CANTEEN 4  

 

Last Updated on May 9, 2022