सीएसआईआर-केंद्रीय काँच एवं सिरामिक अनुसंधान संस्थान

CSIR-Central Glass & Ceramic Research Institute

Select Page

সিএসআইআর-কেন্দ্রীয় কাঁচ ও সেরামিক গবেষণা সংস্থা

सीएसआईआर-केंद्रीय काँच एवं सिरामिक अनुसंधान संस्थान

CSIR-Central Glass & Ceramic Research Institute

Employees

Human Resource Position as on 01.11.2022

Director

Director
Sl No Name Surname Department
1 Suman Kumari (Dr) Mishra Director’s Office

Scientific Staff (Group IV)

Group IV(6) / Chief Scientist
Sl No Name Surname Department
1 Dipayan (Dr) Sanyal Head-Advanced Ceramics & Composites Division (ACCD)
2 Sitendu Mandal Head – Specialty Glass Division
3 Tarun Kr (Dr) Kayal Head-MCID
4 Somnath (Dr) Bandopadhyay Head- FOPD, FMDD, HRG.
5 Vamsi Krishna (Dr) Balla Head – BCCD
6 K  (Dr) Annapurna SGD(Leser & Cladding Glass)
7 Mukul Ch (Dr.) Paul FOPD and Head-IITD.
8 Jyotirmay Sikder Head-AMCCD, also to assist Head, HRG
9 H S (Dr) Tripathi Head – RTCD, Scientist-in-charge, Khurja & CSIR Guest House, Kolkata
10 Swachchha Majumdar Head-Membrane and Separation Technology Diviion (MSTD), Liaison Officer -SIRSA & SIRPA
11 Mrinal (Dr.) Pal FMDD & Head of ISO Cell
Group IV(5) / Senior Principal Scientist
Sl No Name Surname Department
1 Debashis (Dr.) Bandyopadhyay Head – Business Development & Publication Division (BDPD), Nodal Officer, Business Developoment for CSIR, HQ.,  Chairman-ISTAG Committee
2 Dipten (Dr) Bhattacharya AMCCD (MFM)
3 Parag (Dr.) Solanki Head, NARODA
4 Santanu Sen SGD and IITD
5 Sandip (Dr) Bysakh MCID (TEM/XPS/FIB)
6 Sunirmal (Dr) Jana Staff Officer & In-Charge of Director Cell, SGD (Anti-reflective Coating)
7 Abhijit (Dr) Das Sharma Head-Energy Materials & Devices Division (EMDD), 
8 S Gangadharan ACCD
9 Amish G(Dr) Joshi NARODA
10 Milan Kanti (Dr) Naskar ACCD, Head – TCC
11 Prasanta Kr (Dr) Sinha AMCCD (AAS/AES/Chemical Analysis)
12 Mousumi(Dr.) Majumder MCID(Central Material Characterisation Facility)
13 Ashis Kr (Dr) Mondal SGD, KIMD(IPR) .
14 Nandini (Dr) Das MSTD
15 Parvesh(Dr) Agrawal NARODA, Co-in-Charge -Khurja
16 Sumana (Dr.) Das (Ghosh) BCCD
17 Nimai Chand (Dr) Pramanik AMCCD (UTM/Nanoindentation)
Group IV(4) / Principal Scientist
Sl No Name Surname Department
1 A R (Dr.) Molla SGD
2 Monjoy (Dr) Sreemany BDPD
3 Nijhuma (Dr) Kayal MSTD, ISO Cell
4 Sourja (Dr) Ghosh MSTD
5 Kausik (Dr) Dana RTCD, TCC
6 Biswanath (Dr.) Kundu BCCD
7 Mitun(Dr.) Das BCCD
8 Krishnendu  Adhikary ACCD
9 Swastik (Dr.) Mondal FMDD
10 Jui (Dr) Chakraborty BCCD
11 Jiten (Dr) Ghosh MCID(XRD/GAXRD/XRF/FESEM)
12 Atasi (Dr.) Pal FOPD
13 Jayanta (Dr.) Mukhopadhyay EMDD, AcSIR
14 Somenath  (Dr.) Roy FMDD
15 Asha (Dr.) Anil NARODA
16 Shrabanee (Dr) Sen FMDD
17 Nandini Basumallick FOPD, KIMD(IPR)
18 Kaushik (Dr) Biswas SGD
19 Shyamal (Dr.) Das FOPD
20 Palas Biswas FOPD
21 Saikat Deb (Dr.) Acharya AMMCD
22 Ganesh Ch (Dr) Sahoo MSTD
23 Somnath Sinha Mahapatra RTCD
24 Indranil(Dr.) Biswas BDPD
25 Anal(Dr.) Tarafder SGD
26 Prabir(Dr.) Pal MCID, EMDD
27 Pradyot (Dr.) Datta  BCCD
28 Debdulal (Dr.) Saha FMDD, STD
29 Susmita (Dr) Kundu FMDD
30 Samar Kr (Dr) Medda EMDD
31 Shirshendu (Dr.) Chakraborty SGD
32 Debashri (Dr.) Ghosh FOPD
33 Ambarish (Dr.) Sanyal FMDD, BDPD
34 Subhadip (Dr.) Bodhak BCCD
Gr. IV(3) / Senior Scientist
Sl No Name Surname Department
1 Sourav Nag SGD
2 Arnab (Dr.) Mukherjee FMDD
3 Anirban (Dr.) Dhar  FOPD
4 Barun Haldar SGD
5 Anshuman Seal FMDD
6 Mahesh Kumar (Dr.) Gagrai MSTD
7 Ajitesh Kar ACCD
8 Allu Amarnath (Dr.) Reddy EMDD
9 Mir Wasim (Dr.) Raja EMDD
10 Srabanti(Dr.) Ghosh EMDD
11 Sayantani  Lala FOPD
12 Soupitak (Dr) Pal ACCD
Gr.IV(2) / Scientist
Sl No Name Surname Department
1 Paromita Das RTCD
2 Himanshu Sekhar Maharana SGD
3 Soma Hansda ACCD
4 Savan Kumar Sharma Khurja
5 Barnasree (Dr.) Chanda EMDD
6 Ankush Pratap Singh BCCD
7 Venkatesh Pilli RTCD
8 Nelson Kandulna RTCD
9 Yuvaraj (Dr.) Natarajan ACCD
10 Shweta (Dr.) Pant FOPD
11 Goutam Kishore (Dr.) Gupta EMDD
12 Vignesh.M (Dr.) MSTD
13 Arun Kumar (Dr.) Singh IITD
14 Subhajit (Dr.) Das FMDD
Gr.IV(1) / Junior Scientist
Sl No Name Department
. Nil Nil

Technical Staff (Group III)

Blank
Gr. III(7) / Principal Technical Officer
Principal Technical officer / III(7)
Sl No Name Surname Department
1 Avijit (Dr.) Ghosh BDPD
2 Chandana (Dr.) Patra Head-KRC
3 Sukamal Mondal BDPD
4 Rana Dasgupta SGD
5 Susapta Ghosh MCID
6 Sankar Biswas FMDD
7 Rajat (Dr) Banerjee ACCD
8 Bidhan Ch Choudhury KRC

 

Gr. III(6) / Senior Technical Officer(3)
Gr.III(6) / Sr. Technical Officer(3)
Sl No Name Surname Department
1 Sumit Guha ACCD
2 Srikant Dalui AMMCD
3 Biplab Mitra FOPD
4 Motilal Ram SGD
5 Soumya (Dr.) Sarkar ACCD
6 Debashis Sarkar BDPD
7 Sanjib Samaddar SGD

 

Gr.III (5)/Senior Technical Officer (2)
Gr.III (5)/Sr. Technical Officer (2)
Sl No Name Surname Department
1 Debabrata Roy EMDD
2 Shivnarayan Mondal AMCCD
3 Rahuldeb Mukhopadhyay ESD (CIVIL)
4 Srikrishna  Manna SGD
5 Dipten Kumar FOPD
6 Sirshendu Ghorui SGD
7 Ashoke Kr Mondal MCID
8 Alok Roy Chowdhury SGD
9 Agniv Adhikari ITD
10 Sandip Chakraborty ACCD
11 Ranjan Samaddar AMCCD
12 Biswarup Das SGD
13 Gopal Debnath RTCD

 

Gr.III(4)/Senior Technical Officer (1)

 

Sl No Name Surname Department
1 Ruma Chakraborty TCC
2 Indranil Biswas MCID
3 Sourav Kr Das ESD (ELECTRICAL)/GPA Maintenance
4 Swati Samanta MCID
5 Subhendu Sarkar MSTD
6 Sagnik (Dr.) Das FMDD
7 Prosenjit Khan MCID
8 Debayan Gupta EMDD
9 Somjyoti Basak MSTD
10 Titir Maity AMCU-MCID
11 Kajari Dasgupta AMCU-MCID
12 Mrinmoy Adhikary SGD, MSTD
13 Nitai Dey MCID
14 Mousumi Baral Narjinary MCID
15 Nabanita Chakrabarti (Acharya) EMDD
16 Ananda Sundar Pal ESD (CIVIL)/GPA Maintenance
17 Asian Hemrom MCID
18 Sumantra Basu ACCD
19 Shibasish Barik SGD
20 Sudip  Kr Ghosh EMDD
21 Rajesh Kumar Bahinipati RTCD
22 Trilochan Prasad Sahoo AMCCD
23 K H Karshanbhai NARODA
24 Suman Das EMDD
25 V P Reddy RTCD
26 Debjit Maity ESD (CIVIL)
27 Abhijit Prasad NARODA
28 Moumita Sha MCID
29 Sanjukta Roy MSTD
30 Debarshi Paul SGD
31 Vipin Kumar KHURJA
Gr.III(3) / Technical Officer

 

Sl No Name Surname Department
1 Tapash Ghosh STORES
2 Pranab Pal ACCD
3 Unmona Sikdar ITD
4 Satyajit Pasari RTCD
5 Pratik Sarkar SGD
6 Abhirup Biswas FOPD
7 Ramprasad Mondal ACCD
8 Debabrata Biswas EMDD
9 Prasun Bhowal FOPD
Gr.III(1) & (2) / Technical Assistant
Sl No Name Department
. Nil

Technical Support Staff (Group II)

Blank
Gr.II(5)/Senior Technician (3)
Sl No Name Department
1 Subhendu Chakrabarti BDPD
2 Gautam Ghosh Materials Characterization & Instrumentation
Gr.II(4)/Senior Technician (2)
Sl No Name Surname Department
1 Nirmal Kr Ghosh MCID
2 Kamalesh Chatterjee MCID
3 Alok Kr Chakraborty SGD
4 Jalaluddin Mondal FMDD
5 Pavan Kr Mishra Finance & Accounts
6 Prasenjit Kr Das STORES
7 Nagendra Bharati MSTD
8 Susanta Naskar GENERAL
9 Mila Oraon PURCHASE
10 Chittabrata Choudhury BILL
11 Chhoton Kerketta ACCD
12 Sanatan Naiya ESD
Gr.II(3)/Senior Technician (1)
Sl No Name Department
. Nil
Gr.II(2)/Technician (2)

 

Sl No Name Surname Department
1 Subhendu Bikas Mandal ACCD
2 Piyali Roy (Kundu) MCID
3 Pratik Ghosh FOPD
4 Souma Bose (Das) RTCD
5 Sanjiban Das ACCD
6 Somnath Das ESD (ELECTRICAL)
7 Subrata Panja STORES
8 Sujoy Roy GPA MAINTENANCE
9 Satyendra Nath Barik EMDD
10 Smarajit Ghosh MSTD
11 Naresh Ramanlal Joshi NARODA
12 Indrajit Halder FOPD
13 Gouranga Chalak MSTD
14 Amar Ghorui SGD
15 Parekh Rajeshkumar Chunilal NARODA
16 Bikash Mondal STORES
17 Anurag Singh KHURJA
18 Amit Garai ISTAG/General Sec
19 Ajay Kr Sah AMCCD
20 Sk Md Mursalin FMDD
21 Naresh Kr Oraon ACCD 
22 Pradip Sekhar(Dr.) Das EMDD
23 Sumit Nath MCID
24 Abhishek  Mukherjee ITD
25 A M Patel NARODA
26 Soma Sarkar  BDPD
27 Goutam  Ghosh SGD
28 Sanjoy Madhu NARODA
29 Tapas Misra EMDD
30 Raju Manna FMDD
31 Reaj  Hossain SGD
32 Subhankar  Bera ACCD
33 Sunayan  Kar STORES
34 Pradeep Kumar  Patra BCCD
35 Samir Kumar Kopai ACCD
36 Bhuktar Pradeep Sandeep Stores & Purchase
37 Nitai Chand Singh MSTD
Gr.II(1)/Technician (1)

Support Staff (Group I)

Blank
Gr.I(4) / Laboratory Assistant

 

Sl No Name Surname Department
1 Sujit Ghosh AMCCD
2 Rana Gupta CANTEEN
3 Bhola Nath Jana MCID
4 Ashwini Mishra Bill
5 Bipin Chandra Malik BDPD
6 Swapan Sarkar STORES
7 Mansaram Baskey SGD
8 Alpana Das R&A
9 Biplab Kr Naskar AMMCD
Gr.I(3)/Laboratory Attendant (2)
Sl No Name Department
. NIL
Gr.I(2)/Laboratory Attendant (1)
Sl No Name Department
1 Mithilesh Prasad BDPD

Administration

Finance & Accounts

Blank
Group - A (Gazetted){Controller of Finance & Accounts}
Sl No Name Department
1 Rajesh Kumar Pareek Finance & Accounts
Group - A (Gazetted){Finance & Accounts Officer}
Sl No Name Department
1 Asim Kumar Jha Finance & Accounts
Group - B (Gazetted) {S.O. (F&A)}
Sl No Name Department
1 Shardanand Kumar Finance & Accounts

 

Group - B (Non-Gazetted) {Assistant Section Officer (Finance & Accounts)}
Sl No Name Surname Department
1 Soumitra Chakraborty Finance & Accounts
2 Sanat Mandal Finance & Accounts
3 Bhavesh Chakraborty Finance & Accounts
Group - C (Non-Gazetted) {Senior Secretariat Assistant (Finance & Accounts)}
Group – C (Non-Gazetted) {Senior Secretariat Assistant (F&A) }
Sl No Name Surname Department
1 Aniruddha Chakraborty Finance & Accounts
2 Piyali Chakraborty Finance & Accounts
3 Supriyo Mondal Finance & Accounts
Group - C (Non-Gazetted) {Junior Secretarial Assistant (F&A) }
Sl No Name Surname Department
1 Suraj Kumar Pandey Finance & Accounts
2 Vaibhav Samadhan Gavhane Finance & Accounts
3 Dipa  Podder Finance & Accounts

 

General Administration

Blank
Group - A (Gazetted){Administrative Officer}
Sl No Name Surname Department
1 Siddhartha Dey A.O, AO’s Cell
Group - B (Gazetted) {Section Officer (General)}
Sl No Name Surname Department
1 Munmun Gupta R&A
2 Ranu (Dr.) Verma Bill
3 Shatrughan Prasad General
4 Jayanta Pal Establishment
Group - B (Non-Gazetted) {Assistant Section Officer (General)}

 

Sl No Name Surname Department
1 Sudhanshu Sekhar  Roy ESTABLISHMENT
2 Subodh Kumar NARODA
3 Subhash Chandra Biswas BILL
4 Sudip  Ghosh AO’s Secretariat
5 Subarna Roy Finance & Accounts
6 Minati Das GENERAL
7 Dinesh Kr Chowhan General, Transport
8 Sudipta Sardar R&A
9 Swarupa Das ESTABLISHMENT
10 Ratna Bhattacharjee R&A
11 Arnab Sen R&A
12 Raju Pal R&A
Group - C (Non-Gazetted) {Senior Secretariat Assistant (General)}
Group – C (Non-Gazetted) {Senior Secretariat Assistant (G)}
Sl No Name Surname Department
1 Koushik Jana R&A
2 Ranjan Karmakar GENERAL
3 Raja Naskar Bill
4 Saikat Adhikary ESTABLISHMENT
5 Murselim Khan GENERAL
6 Debsubhra Chatterjee R&A
Group - C (Non-Gazetted) {Junior Secretariat Assistant (General)}
Sl No Name Surname Department
1 Sucheta Pramanick
2 Anubhav Mondal
3 Sweety Agarwal
4 Biresh Ram
5 Vikash Kumar
6 Ashutosh Barik
7 Amit Dutta Banik

 

Group C (Non-Tech)
Sl No Name Surname Department
1 Tarani Das GENERAL
2 Laxman Balmiki CoA/AO’ Office
3 Yam Bahadur Gurung PURCHASE
4 Manju Mallick CoA/AO’ Office
5 Arpan Cyril Kalundia CoA/AO’ Office
6 Kushal Gayen Bill
7 Rajesh kumar Chauhan KHURJA
8 Vinod Kumar Balmiki KHURJA

Stores & Purchase

Blank
Group - A (Gazetted) {Stores & Purchase Officer}
Sl No Name Department
1 Anjani Kumar Pandey PURCHASE
Group - B (Gazetted) {Section Officer (Stores & Purchase)}
Group – B (Gazetted) {S.O. (S&P)}
Sl No Name Surname Department
1 Lina Sanyal Stores & Purchase
Group - B (Non-Gazetted) {Assistant Section Officer (Stores & Purchase)}
Group – B (Non-Gazetted) {Assistant Section Officer (S&P)}
Sl No Name Surname Department
1 Swapan Kr Pramanick STORES
2 Tapan Tarafder PURCHASE
Group - C (Non-Gazetted) {Senior Secretariat Assistant (Stores & Purchase)}
Group – C (Non-Gazetted) {Senior Secretariat Assistant (S&P)}
Sl No Name Surname Department
1 Sushil Oraon PURCHASE
2 Dibyendu Banerjee Purchase
3 Deepanjan Ray PURCHASE
Group - C (Non-Gazetted) {Junior Secretariat Assistant (S&P)}
Sl No Name Surname Department
1 Shuvam Kumar Mondal Purchase
2 Arkaprabha Kar Purchase
3 Saptarshi Ghosh Purchase

Stenographic Cadre

Blank
Group - B (Non-Gazetted) {Senior Stenographer)
Sl No Name Surname Department
1 Janardan Dalui Finance & Accounts
Group - C (Non-Gazetted) {Jr. Stenographer)
Sl No Name Surname Department
1 Rajeswari Ghosh
2 Dhrubajyoti Banerjee
3 Shribas Das
4 Abhradeep Sarkar
5 Sumit Das R&A
Group - B (Gazetted) {Security & Reception))
Sl No Name Surname Department
1 Bidhan Biswas Security Officer, RECEPTION & SECURITY
Group - B (Non-Gazetted) {Security & Reception))
Sl No Name Surname Department
1 Anindya Bandyopadhyay RECEPTION & SECURITY
Rajbhashaa (Gazetted) (Gr.A+Gr.A)
Sl No Name Surname Department
1 Priyankar Paliwal Sr. H.O, HINDI CELL
2 Krishna Bhattacharjee HINDI CELL
Canteen
Sl No Name Surname Present-post Department
1 D P Balmiki Assistant Manager-cum-Storekeeper BDPD
2 Kartick Das Assistant Halwai Cum Cook (MACP) CANTEEN
3 Bikram Nayek Canteen Clerk (MACP) CANTEEN

Last Updated on November 10, 2022